Karakter boyutu :
Yeşil Yol Projesi Toplantısı Yapıldı

Yeşil Yol Projesi Toplantısı Yapıldı

Tarih 01 Temmuz 2015, 13:17 Editör reşat tula

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) tarafından hayata geçirilen, Samsun'dan başlayarak Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Rize, Artvin ve Bayburt illerini kapsayan "Yeşil Yol Projesi" kapsamında yapılacak çalışmalar için Vali Ersin Yazıcı Başkanlığında Çamlıhemşin'de bir toplantı yapıldı.

'Yeşil Yol' projesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı'nın katkılarıyla Samsun ilinden başlayan, Artvin ilinde sonuçlanan, Karadeniz Bölgesi'nde 9 ili kapsayan bir proje olduğunu söyleyen Vali Ersin Yazıcı, "Yeşil Yol, her ilin tarihsel ve kültürel değerlere sahip önemli yerleşim yerlerini, yaylaları birbirine bağlayan bir projedir. Projenin önceliği bu illeri birbirine bağlayan yayla yollarını hayata geçirmektir. Yolların tamamlanması ile birlikte çevre halkının turizmden yararlanması planlanmaktadır. Türkiye'nin yıldızı son yıllarda parlayan turistik cazibe merkezlerinin başında Rize gelmektedir. Rize'ye son yıllarda gösterilen turistik ilgi giderek artma eğilimindedir; tüm göstergeler de bu yöndedir. Yeşil Yol Projesi ile yaylalarda eko-turizm hareketlenecektir. Turizm değeri taşıyan noktalar bu projeye dâhil edilerek turizm potansiyelleri değerlendirilmiş olacak. Bölgenin başlı başına bir değerler bütünü oluşturması, Rize'nin turizm vizyonu açısından ayrı değerlendirilmesini ve planlanmasını gerektirmektedir."dedi. Turizm yatırımı yapılırken güzellikleri yok etmeden doğayla uyum halinde yatırımlar üzerinde duracaklarını ifade eden Vali Ersin Yazıcı, "Turizm geliştirme çalışmaları sırasında, yapacağımız planlamalara dikkat etmek gerekmektedir. Ne tabiatı harap edeceğiz ne de tarihimizi yok edeceğiz. Kısacası geleceğimizi tüketmeyeceğiz, geleceğimizi biriktireceğiz. Gelecek on yıllarda ve yüzyıllardaki insanımıza, Rize'yi daha iyi bir şekilde teslim etmek zorundayız. Yeşil Yol projesi ile yaylaları bozmayacağız. Doğu Karadeniz'in güzelliğine zarar vermeyeceğiz. Yeşil Yol'un büyük bir bölümü taş kaplama ile yapılacak, asfalt hiç olmayacak. Hiçbir şekilde üst standartlarda yol yapmıyoruz. Biz yaylalara doğayla bütünleşebilecek şartlarda yol yapıyoruz. Böylelikle doğanın da yapısı bozulmuyor" diye konuştu.
Yeşil Yol ile ilgili düzenlenen toplantıda Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Şefik Aygöl, Çamlıhemşin Kaymakamı Aziz Gölbaşı, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, İl Genel Meclis Üyeleri Cemil Kus ve Yusuf Arısoy, Güroluk Köyü Muhtarı Y. Osman Yılmaz, Yukarı Şimşirli Köyü Muhtarı Hasan Karbuz, Kaplıca Mahallesi Muhtarı Abdurrahman Yılmaz, Sırt Mahalle Muhtarı Taner Zararsız, Kavak Mahallesi Muhtarı İhsan Çakır, Y. Çamlıca Mahallesi Muhtarı Sinan Onal, Akbucak Köyü Muhtarı Kadir Kocaman, A. Çamlıca Mahallesi Muhtarı Tan Altay, Kavron Dernek Başkanı Kadir Karbuz, Ayder Trz. ve Köy. Bir. Başkanı Ahmet Yılmaz, Çamlıhemşin Ayder Çevre ve Trz. Der. Başkanı Ömer Altun tarafından aşağıdaki belirtilen kararlar imza altına alınmıştır.
KARAR
"Yeşil Yol Projesi kapsamında yapılması planlanan Rize İli Çamlıhemşin İlçesi Ayder Aşağı Kavron, Yukarı Kavron-Samistal Yaylaları arasında yol yapım ve yol onarım genişleme çalışmaları; Kavron vadisi ile Palovit ve Çat vadilerini birleştirecek, bölgeye alternatif bir ulaşım sağlayacak, yaylacılık faaliyetlerine katkı sağlayacak ve yöre halkının ulaşımını da kolaylaştıracaktır. Bu nedenlerle yolun yapılması yaylaları kullanan vatandaşların sosyal, kültürel ve inanç değerleri gözetilerek projede uygun görüldüğü şekilde yapılmasına yaylaları kullanan vatandaşları temsil eden muhtarlar, dernek başkanları ve il genel Meclis üyelerinin katılımıyla kabul edilmiştir.
Ancak yapımı planlanan projede;
-Yol yapımında doğaya daha az zarar veren ekskavatör kullanılması,
-Yolun doğa tahribatını en aza indirgeyecek güzergâhta yapılması, yol yapılacak güzergâhın risk oluşturan bölgelerinde çığ tehlikesini önlemek amacıyla yol platformunun daraltılması ve yüksek şev oluşturulmaması,
-Yol kaplamasında doğal yapıya zarar verecek malzemelerin kullanılmaması,(beton, asfalt vb.)
Güzergâh boyunca dere geçişlerinde suyu kirleten ve doğal yapısını bozan moloz, cüruf ve çöplerin su ortamına atılmaması,
-Gerekli sanat yapılarının doğa ile uyumlu ve zarar vermeyecek şekilde yapılması,
-Çalışmalarda endemik fauna ve floraya zarar verilmemesi esas alınacaktır,
Bu şartlar ile yol yapılması tarafımızdan uygun görülmektedir."denildi.

Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI