Karakter boyutu :
HAMSİNİN FAYDALARI

HAMSİNİN FAYDALARI

Tarih 07 Ekim 2017, 16:54 Editör reşat tula

Bu küçük ve işlevi büyük balık neredeyse A’dan Z’ye her şeye el atıyor. Hamsi kalp sağlığı, kötü kolesterol ve toksin seviyelerinin düşürülmesi adına önemli görevleri yerine getiriyor. “Hamsi cilt sağlığının iyileştirilmesi, kilo verme ve dişlerin güçlendirilmesinde de önemli role sahiptir. Aynı zamanda içinde bulunan besinler ve vitaminler sayesinde haftalık diyete eklendiğinde osteoporoz ve maküler dejenerasyon riskini azaltır.”

Her ne kadar çoğu kimse tarafından kokusu yüzünden tercih nedeni olmasa da bileşimi ve yararları adına bu küçük balıktan faydalanmak isteyebilirsiniz. Kokusundan son derece nefret ediyorsanız konserve şeklinde tasarlanmış teneke kutuları da tercih edebilirsiniz.

HAMSİNİN BESİN DEĞERİ

Tuzlu sularda yaşayan ve 100’den fazla türü bulunan hamsi yüksek derecede besin değerine sahiptir. Protein, karbonhidrat, yağ içeriği nedeni ile kişinin temel besin ihtiyaçlarını karşılar. 100 g hamside %41 protein, %7 kalori, %7 yağ, %70 niasin, %15 riboflavin, %10 B12, %52 selenyum, %18 demir ve %17 fosfor bulunmaktadır.

Hamsi Neye İyi GelirYanı sıra iyi bir kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum ve çinko kaynağıdır. Ayrıca yukarıda sıralanan vitaminler dışında tiamin, folik asit, vitamin C, B-12, B-6, A, E vitaminlerini de içermektedir.

HAMSİNİN YARARLARI NELERDİR?

Balıkta bulunan çoklu doymamış yağ asitleri arterlerde biriken LDL kolesterolü düşürerek arteroskleroz, kalp krizi ve felç olasılığını azaltır. Hamsi büyük miktarda omega-3 içerir ve bunun sayesinde kötü kolesterol damarlardan uzaklaşır aynı zamanda arter duvarlarına bağlanmasını engeller.

Cilt Sağlığı İçin: Belirtildiği gibi omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra E vitamini ve selenyum kaynağıdır. Bunların tümü -diyette düzenli şekilde tüketilirse-  pürüzsüz bir cilde sahip olmayı, kırışıklıkları giderme ve erken yaşlanmayı engeller. E vitamini aynı zamanda güneş yanığına karşı koruma sağlar ve böylece cilt kanseri olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Doku ve Hücre Onarımı İçin: Hamside önemli oranda protein vardır ve bu, hücrelerin fonksiyonlarını en iyi şekilde yapmalarını, bağ doku onarımını ve yeniden büyümesine yardımcı olur.  verimliliğini fayda bilinmektedir. Diyetinize daha fazla hamsi eklenmesi vücudunuzun kendi kendine iyileşme yeteneğini de önemli oranda artıracaktır.

Kemik Sağlığı: Bünyesindeki vitaminler ve mineraller kemik hastalıkları, güçlü kemiklerin yapımı ve osteoporoz gibi sorunların üstesinden gelmek için önemlidir. Kalsiyum ve vitamin-A kemik bozulmaları ile mücadelede ve yapımında oldukça yararlıdır. Kalsiyum aynı zamanda yaşlılık döneminde de hem dişler hem de kemiklerin korunması açısından çok önemlidir.

Kilo Verme: Hamsi içerdiği protein ve düşük kaloriden dolayı kilo vermek isteyen kişiler için ideal bir besindir. Protein miktarındaki artış ise sizde tokluk hissi oluşturacak, aşırı yemenizi önleyecek ve daha fazla kalori almadan kilo vermenizi sağlayacaktır.

Toksisiteyi önler: İnsan sağlığının sürdürülmesi ve yaşlılığın önlenmesi açısından vücutta toksik maddelerin birikiminin önlenmesi önemlidir. Hamsi hayat ömürlerinin kısa olması nedeni ile diğer balıklara göre civa gibi toksinleri daha az içerir. Bu nedenle hamsi yiyerek balık yemenin tüm faydalarından yararlanırken aynı zamanda diğer büyük balıkları yediğinizdekinden daha az vücudunuza toksin almış olursunuz.


Sağlık

Karalahananın faydaları

Karalahananın faydaları Karalahana, sinir sisteminin düzgün işleyişini düzenleyerek alzheimer hastalığının ve diğer dejeneratif sinir siste...

Kahve ile sigara birlikte daha çok zarar veriyor

Kahve ile sigara birlikte daha çok zarar veriyor Nikotin ile kafein bir arada alındığında, beyinde birbirini tetikleyen bir bağımlılık zinciri meydana gelir.

Tüm Fotoğraflar    

  21.09.2020
 

21.09.2020..

İzlenme: 1

   
  19.09.2020
 

19.09.2020..

İzlenme: 25

   
  18.09.2020
 

18.09.2020..

İzlenme: 28

   
  17.09.2020
 

17.09.2020..

İzlenme: 35

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar