Karakter boyutu :
Kahve ile sigara birlikte daha çok zarar veriyor

Kahve ile sigara birlikte daha çok zarar veriyor

Tarih 05 Şubat 2018, 17:34 Editör reşat tula

Nikotin ile kafein bir arada alındığında, beyinde birbirini tetikleyen bir bağımlılık zinciri meydana gelir.

Kahve ve sigaranın birlikte tüketilmesinin nedeni çoğunlukla sosyal alışkanlıklardır. Nikotin ile kafein bir arada alındığında, beyinde birbirini tetikleyen bir bağımlılık zinciri meydana gelir. Bu nedenle sigarayı bırakan kişilerin aşırı kafein tüketimini de sınırlaması gerekir.

Bağımlılık yapıyor
Nikotin ile ve kafein birleşince bağımlılık yapma olasılığı çok daha fazladır. Türkiye'de çay ya da kahve tüketimi çok yaygındır. Ancak günde 700 miligramın üzerinde kafein alımı bağımlılık yaratabilir. Bu da yaklaşık 2-3 fincan kahve ve 7-8 bardak çaya eşittir. Bağımlıların yoksunlukları, 'kahve içmeden uyanamıyorum' ifadesiyle başlar ve gün içindeki tüm boş vakitlerinde kafeinli içecekler tüketir.

Gereksinim karşılanamadığında; baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk ya da uyku hali, konsantrasyon eksikliği, iş gücü kaybı gibi yoksunluk belirtileri ortaya çıkabilir. Beraberinde depresyon, ülser başlangıcı ve çarpıntı gibi ciddi sağlık sorunları da gözlenebilir.


Sağlık

Karalahananın faydaları

Karalahananın faydaları Karalahana, sinir sisteminin düzgün işleyişini düzenleyerek alzheimer hastalığının ve diğer dejeneratif sinir siste...

Çay mı İçelim? Kahve mi?

Çay mı İçelim? Kahve mi? Su kadar tükettiğimiz çayın yanında; zaman zaman Türk kahvesini de çoğu kez tercih ederiz.