Karakter boyutu :
Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor

Rize’de Bunu Yapan Korona Hastalarına Hapis Geliyor

Tarih 22 Ekim 2020, 17:49 Editör reşat tula

Rize’de koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşların temaslı olduğu kişiler hakkında yanlış, yanıltıcı ve gerçeğe aykırı bilgi vermesi durumunda üç aydan iki yıla kadar hapis veya para cezası alacakları bildirildi.

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, koronavirüs tanısı konulan hastaların, temaslılara ilişkin eksik ve yanıltıcı ve gerçeğe aykırı bilgi vermesi durumunda Türk Ceza Kanunu’nun 206’ncı maddesine göre Resmi Belgenin Düzenlenmesinde Yalan Beyan suçundan üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılacağını bildirdi..

İl Sağlık Müdürlüğünden konuya ilişkin yapılan açıklamada, temaslılarını saklamamaları ve başkalarını yakmamaları için Kovid hastalarına uyarıda bulunulup, şu ifadelere yer verildi: “Evde izolasyona alınan koronavirüs hastası ve temaslı kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları amacıyla salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla kurulan ‘İl Salgın Denetim Merkezleri’ bünyesinde mahalle denetim ekipleri teşkil edilmiş, izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkânı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin Valiliklerce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca bu kişilere adli ve idari cezalar verilmektedir.

Gelinen aşamada koronavirüs tanısı bulunan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak eksik bilgi verdikleri (ekonomik kaygılarla özel sektörde çalışan temaslı kişiler hakkında, doğru bilgi verilmemesi) bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişileri (temasta bulunmadığı halde farklı sebeplerle kamu personelinin temaslı bildirilmesi) temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edilmiştir.

Salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından biri olan ‘filyasyon’ çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, tanı konulmuş kişilerin aynı günde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşımaktadır.

Temaslılarını bildirmeyen, yanlış ve eksik bilgi veren, temaslı olmamasına rağmen temaslı olarak bildiren, temaslı olup saklayan, hasta veya temaslı olup karantina kurallarına uymayan kişiler; 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 284. Maddesinde yer alan ‘Sari hastalıklar hakkında tetkikatta bulunmaya salahiyettar memurlara muhalefet eden kimseler TCK’nın 195. Maddesi mucibince cezalandırılır.’ hükmü ve TCK’nin 206. maddesi bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi 3 aydan 2 yılı kadar hapis ve adli para cezasıyla cezalandırılacağı hükmüne göre hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaktır.”


Rize Haberleri

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR TOPLAM 12708 METRE KORUGE BORU ALINACAKTIR

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI KARAYOLLARI 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN TAŞINMAZ SATIŞI

Tüm Fotoğraflar    

  22.01.2020
 

22.01.2020..

İzlenme: 18

   
  21.01.2021
 

21.01.2021..

İzlenme: 18

   
  20.01.2021
 

20.01.2021..

İzlenme: 29

   
  19.01.2021
 

19.01.2021..

İzlenme: 30

   
RAMAZAN TOPCAN RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
Azmi KANDEMİR Azmi KANDEMİR
RİZE VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTORA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BASINDAN ÖĞRENDİM
Orhan Yazıcılar Orhan Yazıcılar
RİZEYE: RİZEYİ VE RİZELİYİ SEVEN BİR REKTÖR LAZIM!...
reşat tula reşat tula
ORDU’DA HARAÇ DÜZENEĞİ Mİ VAR?
B.ALİ KAVALCI B.ALİ KAVALCI
ALMANYA ACI VATAN ADAMA HİÇ GÜLMEYİ

Tüm videolar