RAMAZAN TOPCAN
RAMAZAN TOPCAN
haberkaradeniz@hotmail.com
RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR
16 Mayıs 2018, 13:17


RAMAZAN-I ŞERİF, KUR’AN-I KERİMLE YÜZLEŞMEKTİR

Ramazan-ı Şerif ayını yeniden idrak etmenin heyecanı içerisindeyiz. Rabbimize hamd ediyoruz.

Ramazan-ı Şerif, bizlere kaybettiğimiz değerleri yeniden hatırlatıyor. Ben, sen olma yerine biz olmayı istiyor.

Ramazan-ı Şerif, Kur’an-ı Kerimle yüzleşmektir. Halimizi Aziz Kitabımıza arz etmektir. O’na uygunluk arz etmeyen sözleri, amelleri, heva ve heveslerimizi terk etmektir. Çünkü Oruç, sabahtan akşama aç kalma, yeme-içmeden uzak durmak değildir. Oruç, midenin ötesinde eli tutmaktır, gözü tutmaktır, dili tutmaktır.

Hâsılı Oruç, başkasına eza ve eziyet veren davranışlardan uzak kalmaktır. Zira Oruç, adet değil, ibadettir. İbadet ise Rabbimiz memnun olacak şekilde yapılmalıdır.

Oruç; imanla, Kur’an’la ters düşen ve takvanın gerekleri ile bağdaşmayan her türlü söz ve amelden vazgeçmektir. Oruç, sadakattir. Oruç, hakka, hakikate bağlılık antlaşmasıdır. Oruç, Rabbimiz ile mukaveledir. Oruç, kulun yalan söylemeyi ve yalan sözle amel etmeyi terk etmesi hususunda Rabbiyle yapmış olduğu fiili bir mukaveledir.

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyuruyorlar: “Nice oruç tutanlar vardır ki, kendisine sadece susuzluğu kalır; nice gece namazına kalkanlar da vardır ki, sadece gece uykusuz kalmış olur.” (İbn Mace/Siyam: 21)

Bir başka hadis-i şeriflerinde ise şöyle buyuruyorlar: “Kim yalanı ve onunla ameli terk etmezse (bilsin ki) onun yiyip içmesini bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.” (Buharî, Savm/8)

Büyüklerin Oruç ibadeti karşısında tutumları şöyledir: “Oruç tuttuğun zaman kulağın, gözün ve dilin de oruç tutsun. Dilini gıybetten ve dedikodudan uzak tut. Komşuna eziyet etme. Sakin ve ağırbaşlı ol. Oruçlu günün ile oruçsuz günün aynı olmasın.”

Orucun faziletini ifade eden birkaç hadis-i şerifi siz değerli okuyucu kardeşlerimle paylaşmak istiyorum.

Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyorlar:“ Âdemoğlunun bütün amelleri kendisinindir. Bir iyilik on misli ile yedi yüz katına kadar mükâfat görecektir. Aziz ve celil olan Allah da 'Oruç müstesna, o benimdir ve onun mükâfatını verecek olan benim; o arzularını, yemesini, içmesini benim için terk etti' buyurur. Oruçlunun iki sevinci vardır; biri iftar ettiğinde diğeri Rabbine kavuşacağı gündedir. Andolsun oruç

tutanın (orucundan dolayı) ağız kokusunun değişmesi Allah nezdinde misk kokusundan daha hoştur.”

“Her kim yalan söz söylemeyi ve o doğrultuda amel etmeyi terk etmeyecek olursa, onun yeme ve içmeden uzak durmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.”

“Oruç bir kalkandır. Sizden herhangi bir kimse oruçlu olduğu günde çirkin söz söylemesin, kötü iş işlemesin, cahillik etmesin. Herhangi bir kimse kendisine sövecek olursa ‘ben oruçluyum’ desin.”

“Eğer ümmetim, Ramazan Ayındaki sevapları ve diğer faydaları bilseydi, bütün senenin Ramazan olmasını isterdi”

“Bu ayda bir iyilik yapan, diğer aylarda bir farzı yerine getirmiş gibi olur. Bu ayda bir farzı yerine getiren, diğer aylarda 70 farzı eda etmiş gibi olur. Ramazan, sabır ayıdır, sabrın karşılığı ise cennettir.”

“Bu ay, oruç tutanların geçmiş günahlarının bağışlandığı, cennet kapılarının açıldığı, cehennem kapılarının kapandığı ve şeytanların da zincire vurulduğu bir aydır.”

“Ramazanın evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da günahlardan azad olmaktır.”

“Her kim inanarak ve sevabını da Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.”

Sevgili Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, Ramazan-ı Şerif ayını şu müjdeli sözleriyle tanıtmaktadır:

“Allah’ın ümmetime beş ihsanı vardır ki, önceki ümmetlere verilmemiştir:

1- Ramazan’ın ilk gecesi Allah, oruçlu kullarına rahmet nazarıyla bakar.

2- Oruç tutanların ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha kıymetlidir.

3- Ramazan boyu melekler, oruçlu Mü’minlerin günahlarının affı için dua ederler.

4- Allah, oruçlular için, Cenneti Ala’ya hazır olmasını emreder.

5- Ramazan ayı boyunca ibadet eden kullarını, son gece ilahi affa kavuşturur.’’

Ramazan-ı Şerif ayı, insana pek çok iyilik ve sevap kazandıran, günahlardan arındıran önemli zaman dilimidir. Ramazan, oruç ayıdır. Ramazan, Kur’an-ı Kerimin indirildiği aydır. Ramazan, Efendimize Peygamberliğin verildiği aydır. Ramazan, bin aydan daha hayırlı Kadir gecesini sinesinde barındıran aydır. Ramazan, sosyal yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Ramazan, ibadetlerin ve iyiliklerin bolca yapıldığı aydır. Ramazan, sevapların çokça verildiği, dua ve tövbelerin kabul edildiği, günahların da bağışlandığı aydır. Ramazan, güzel alışkanlıkların

kazanıldığı, kötü alışkanlıkların da terk edildiği, kısaca oruç tutanların adeta melekleştiği bir aydır. Ramazan, paylaşmaktır. Ramazan, bir ve biz olmaktır.

Bu ayda ibadetler ve iyilikler artar, her yeri manevî bir atmosfer kaplar. İnsanlar daha merhametli, daha cömert ve hayırsever olurlar.

Asıl olan bu güzelliklerimizi Ramazan-ı Şerif ayında bırakmak değil, o güzellikleri diğer 11 aya taşımaktır. Yaşanabilir bir dünya inşa etmektir.

Ramazanı Şerif’in ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya insanlığına barış, huzur ve esenlik getirmesini Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

İbadetlerimizin ve dualarımızın kabul olması dileğiyle…

Ramazan TOPCAN

Balıkesir İl Müftüsü

Bu yazı 61812 defa okunmuştur.